Tävlingsprogram för säsongen 2007-2008

 

 

 

Anmälningar till Seriespel:

 

Nytt för i år är att alla lag som spelar seriespel i distriktet skall betala in startavgift till klubben.

Alla lag som skall spela seriespel skall anmäla laguppställning till klubben med minst fyra ordinarie spelare. Ange också lagkapten, telefon och e-postadress.

Sista dag för anmälningar till div II och div III är 21 oktober, då skall också startavgiften 800 SEK vara betald till BG 5557-2192 (Skellefteå Curlingklubb).

Skicka anmälan till:                                                       

Kurt Eriksson                                                                  Stefan Persson                                         

Kvistgatan 181                                          Kvistgatan 93                     

931 58 Skellefteå                                      931 58 Skellefteå
mail: tavling@curlingklubben.se              

070-5334901                                                  070-6623080

 

Anmälan till Skellefteserien skall vara inne senast den 7 Oktober.

Skicka laguppställning helst via mail, tavling@curlingklubben.se

Lista finns också i Curlinghallen.

Skellefteserien startar torsdag den 11 oktober och kommer som tidigare att spelas mestadels på söndagar, men eftersom det också i år är få tävlingsfria söndagar så kommer det också att bli spel på torsdagskvällar.

 

Vi kommer i år att prova att spela några klubbtävlingar med ”Dubbel”-spel, denna spelform skall spelas som mixed i SM och VM!

 

 

 

Hälsningar

 

Tävlingskommittén

 

Kurt Eriksson, Stefan Persson och Nils-Göran Westermark

 

 

 

 

 

 

 

 

Tävlingskalender säsongen 2007 – 2008

 

2007

DATUM                            EVENEMANG                                                            PLATS

 

Oktober

05 - 07                                Elitjuniorläger                                                                 Härnösand

11                                        Skellefteserien startar

12 – 14                                North Junior Classic (Curly Tour)                               Skellefteå

 

27                                        Klubbtävling, Dubbel (2 spelare)                                  Skellefteå

26 – 28                                Medelpadsträffen (Elit herr+A4)                                     Sundsvall

Mosippan (Curly Tour -juniorer)                                    Sveg

 

November

02 – 04                                Örnpokalen (A4)                                                            Örnsköldsvik

 

10 – 11                                Jubileumstävlingen, Lulecurlen 40 år                           Luleå

09 – 11                                Järpen-Curlingen med Gyllene Boken (A4)                    Järpen

Curlstad International (Curly Tour -juniorer)                  Karlstad

 

17 - 18                                Div III                                                                            Skellefteå

16 - 18                                SM för rullstolsburna Härnösand

Sundbyberg Open (Elit herr) Sundbyberg

 

24 – 25                                Div II                                                                             Skellefteå
22 – 25                                Elitserien damer                                                              Östersund

23 – 25                                Elitserien herrar                                                       Norrköping/Sveg

23 – 25                                Sumpan Junior Classic (yngre juniorer)                          Sundbyberg

 

30 – 2/12                             Div I Norra                                                                    Skellefteå

Div I damer Norra                                                          Sundsvall

 

December

08                                        Klubbtävling, Figur                                                       Skellefteå

01 - 08                                EM damer och herrar                                                      Füssen

07 - 09                                Hernoesand Classic (Curly Tour – pojkar/flickor)          Härnösand

 

15                                        Luciasopen (Lottade lag)                                              Skellefteå

16                                        DM Figur                                                                       Skellefteå

13 – 16                                SM i mixed dubbel (parspel i mixed)                              Gävle

14 – 16                                Hernoesand Classic (yngre juniorer)                               Härnösand

 

 

 

2008

DATUM                            EVENEMANG                                                            PLATS

Januari

02 - 06                                JSM flickor och pojkar                                                   Östersund

06                                        Birger Swahns pris i figur /Figur Elit+Motion                  Sundbyberg

 

12                                        Sverige Cupen distriktskval                                          Skellefteå

11 - 13                                Elitserien herrar                                                Härnösand/Jönköping

 

19 - 20                                DM lag damer                                                                Skellefteå

16 - 20                                SM oldboys- och SM oldgirls (över 51 år)                      Norrköping

 

27 – 28                                Div III                                                                            Skellefteå

25 – 27                                Div I Norra                                                                     Sveg

24 – 28                                Elitserien damer inkl. slutspel                                         Karlstad

 

Februari

02 – 03                                Div II                                                                             Skellefteå

01 - 03                                Härjedalsbjörnen (A4)                                                    Sveg

Div I damer                                               (slutspel plats utses senare)

01 - 05                                Elitserien herrar inkl. slutspel                                          Sundbyberg

 

09 – 10                                Div III                                                                            Skellefteå

06 - 10                                SM Veteraner (över 64 år*)                                            Jönköping

08 - 10                                Sverige-Cupen (yngre juniorer)                                       ?

Nordiskt Juniormästerskap                                             Danmark      

15 – 17                                DM lag herrar, SM-Kval                                              Skellefteå

 

22 – 24                                Div I Norra                                                                    Sollefteå

 

28 – 2/3                               JSM Yngre Juniorer                                                        Härnösand

 

Mars

01                                        KM Dubbel                                                                    Skellefteå

01 - 02                                SM figurspel damer och herrar (fri anmälan)                  Sundbyberg

01 - 09                                Junior-VM, flickor och pojkar                                        Östersund

 

13 – 18                                SM lag herrar, damer                                                      Örnsköldsvik

22 – 30                                VM damer                                                                      Vernon, CAN

27 – 30                                SM mixed                                                                      Sundsvall

April

04 - 06                                Guldsopen (A4)                                                              Skellefteå

Bill Ross Trophy (int. jun.tävling- Curly Tour)               Sundbyberg

Kval till Elitserien herrar och damer                               Danderyd

05– 13                                 VM herrar                                                               Grand Forks, USA